Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta niemieckich leśników i przedsiębiorców leśnych

W dniu 2 września 2014 roku Nadleśnictwo Zaporowo wizytowało 9 członków Niemieckiego Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) w Groß - Umstadt. Między innymi: Thomas Wehner Dyrektor d.s Marketingu i Informacji KWF, Ralf Dreeke główny przedstawiciel Ponsse w Niemczech, Herbert Körner przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Techników Leśnych, dr Michael Sachse dyrektor Biura Urządzania Lasu oraz Nadleśniczy Klaus Grigull.

Do spotkania doszło w wyniku inicjatywy Nadleśniczego mgr inż. Jana Bobka oraz Dyrektora Thomasa Wehnera, których współpraca sięga roku 2007, kiedy to w ramach europejskiego projektu badawczego Forstinno testowano specjalistyczną głowicę CTL 40 HW do pozyskiwania drewna liściastego.

Goście odwiedzili nowy budynek nadleśnictwa zapoznając się z jego strukturą działania oraz wysłuchali prelekcję mgr inż. Andrzeja Walosa, która wywołała ożywioną dyskusję. Następnie rozpoczęto terenową część wizyty skupiając się na możliwościach inicjowania naturalnego odnowienia w drzewostanach dębowych, pozyskiwania drewna harwesterem w drzewostanach liściastych oraz problematyki gospodarowania w obszarach Natury 2000. Szczególnie intersującym i dyskutowanym problemem okazało się porównanie kosztów odnowienia naturalnego i sztucznego. Również dyskusje z zakresu certyfikacji oraz włączania obszarów leśnych w sieć Natura 2000 skupiały się na kosztach ich realizacji w aspekcie codziennych praktyk leśnych.

W podsumowaniu wizyty ustalono, że jest jeszcze wiele płaszczyzn, na których zaporowscy leśnicy mogliby wymienić poglądy z niemieckimi partnerami. Zaskutkowało to oficjalnym zaproszeniem jako specjalnych gości Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik na 17 KWF Tagung, które odbędą się od 8 do 11 czerwca 2016 roku w Roding (Bawaria). Są to największe targi leśne na świecie, w których ostatniej edycji wzięło udział 50306 odwiedzających oraz 534 wystawców z 26 państw.