Asset Publisher
Ćwiczenia taktyczno-bojowe Straży Pożarnej i Służby Leśnej BAZA 2022.
W sobotę 8 października 2022 roku na terenie byłej Bazy Paliw w Chruścielu i kompleksu leśnego Nadleśnictwa Zaporowo odbyły się ćwiczenia podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z terenu powiatu elbląskiego oraz braniewskiego wraz ze Służbą Leśną nadleśnictw Nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie, pod kryptonimem „BAZA 2022”. Manewry objął patronatem honorowym Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Ćwiczenia zostały podzielone na 3 epizody:
- Pożar autocysterny w bazie paliw, w miejscowości Chruściel.
- Pozorowany pożar wielkopowierzchniowy lasu. Budowa magistrali wodnych w ramach systemów dostarczania wody na potrzeby działań gaśniczych.
- Działania poszukiwawczo - ratownicze w zakresie podstawowym.
Epizod I.
Podczas przepompowywania paliwa do autocysterny doszło do rozszczelnienia przyłącza zasilającego powodując powstanie rozlewiska i zapalenia substancji ropopochodnej – olej napędowy. Na sąsiednim stanowisku znajduje się druga autocysterna napełniona olejem napędowym – bez wycieku. Na skutek wypadku poszkodowanych zostało 5 osób.
Epizod II i III.
Mężczyzna podczas grzybobrania w lesie zauważył unoszący się dym nad lasem zbliżający się z kierunku zakładu torfowni. Początkowo potraktował zadymienie jako unoszące się poranne mgły. Podczas oddalania się z miejsca zagrożenia, przeskakując przez rów melioracyjny doznał urazu mechanicznego stawu kolanowego, co uniemożliwiło mu samodzielne opuszczenie lasu. Ponadto na stanowisko kierowania wpłynęło zgłoszenie, że grupa 4 grzybiarzy amatorów zgubiła się w lesie, jedyną informacją potwierdzającą ich położenie jest wzmianka otrzymana przez zgłaszającego, ze do lasu wchodzili od oddziału 503. Zgłaszający nie ma kontaktu z pozostałymi kompanami wyprawy.
Do wydarzeń związanych z pożarem lasu oraz przy poszukiwaniu osób zaginionych zaangażowane były jednostki ratowniczo gaśnicze szybkiego natarcia Lasów Państwowych z Nadleśnictw Myszyniec i Parciaki oraz statki powietrzne – śmigłowiec maki BELL, który czerpiąc wodę ze wskazanego punktu przenosił ją w specjalnej czaszy by precyzyjnie ugasić pożar punktowy w niedostępnych terenach leśnych oraz samolot marki DROMADER, który przenosił wodę nad cel a po zrzucie trenował pobieranie wody na pobliskim lotnisku w Elblągu.
W ćwiczeniach uczestniczyli pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa Zaporowo, straż leśna Nadleśnictw: Zaporowo, Elbląg, Dobrocin, Górowo Iławeckie, Orneta; strażacy z jednostek PSP w Elblągu, PSP w Pasłęku, PSP w Braniewie oraz jednostki OSP Młynary, OSP Nowakowo, OSP Godkowo, OSP Gronowo Elbląskie, OSP Jegłownik, OSP Markusy, OSP Krzewsk, OSP Milejewo, OSP Zielonka Pasłęcka, OSP Jelonki, OSP Rychliki, OSP Tolkmicko, OSP Pogrodzie, OSP Kurowo Braniewskie, OSP Frombork, OSP Wielkie Wierzno, OSP Jędrychowo, OSP Braniewo, OSP Gronowo, OSP Lipowina, OSP Stare Siedlisko, OSP Wilczęta, OSP Gładysze, OSP Płoskinia, OSP Długobór, OSP Pieniężno, OSP Zastawno, OSP Karszewo.
Ćwiczenia obserwowali zaproszeni goście – przedstawiciele administracji państwowej, służb mundurowych, samorządów z terenu powiatów elbląskiego i braniewskiego, innych urzędów zaangażowanych w problematykę zarządzania kryzysowego oraz urzędów współpracujących z organizatorami.
Manewry relacjonowane były w mediach o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym.
Podczas podsumowania ćwiczeń promowane były walory dziczyzny i płodów runa leśnego wraz z przedstawieniem oferty Lasów Państwowych, które wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństwa na zdrową żywność z marką „Dobre z Lasu”.
Link do filmu: